last minute ajándék: tojásmentes tojáslikőr cukor és tej nélkül

“Kicsit” ellentmondásosnak tűnhet a tojásmentes tojáslikőr fogalma és létezése, de nem viccelek: habár ez a recept tényleg nem tartalmaz sem tojást, se tejet vagy cukrot, az íze mégis kárpótol mindenért. Amikor egy hónapja egy buli alkalmával először leteszteltem a mindenevő barátainkon is, ők azt mondták, hogy a recept tökéletes, ne változtassak rajta semmit. Bár kicsit gyanús, hogy még annak a barátunknak is ízlett az ital, aki elmondása szerint nem szereti a tojáslikőrt… Szóval nagyon valószínű (és értelemszerű), hogy az ízélmény valamelyest más lesz, mint amit az eredeti tojáslikőrnél megszokott az ember. Ha emlékeim nem csalnak, ez a verzió kevésbé édes és nehéz, de pár sorral lejjebb találtok néhány tippet, aminek segítségével személyre szabott állagú és édességű tojásmentes tojáslikőr készíthető.
A recept felhasználhatósága elég sokrétű: karácsonyra last minute gasztroajándéknak biztosan megállja a helyét egy csinos üvegbe csomagolva (alkohollal készítve 3-4 hétig is eláll a hűtőben az ital), de az ünnepi asztalnál is garantáltan elfogy desszert helyett (vagy mellett). A szilveszteri bulikra pedig nyugodtan vihetjük a közösbe, hozzám már be is futott egy rendelés a múltkori tesztalanyaimtól. 😉
Variációk tojáslikőrre
Állag
Az elkészült ital állagra sűrűbb lesz, mint az átlagos tejek/magitalok, de nem lesz olyan sűrű, mint a nagyon folyós pudingok. Szerintem így még pont kellemesen fogyasztható és nem túl testes a likőr, de ha te sűrűbb verzióra vágysz, több megoldással is tudok szolgálni:
- használhatsz még több szárazanyagot (mandulát és/vagy törökmogyorót, vagy még egy pohár kölest) a készítésnél
- tápióka- vagy konjacliszttel sűrítheted megfelelő állagúra az elkészült tejet
- az elkészült magtejet ne szűrd le, fogyasztás előtt pedig keverd fel – de így szerintem nehézkes meginni
Alkoholfajták
Az eredeti tojáslikőrt eleinte rummal, majd bourbon whiskey-vel készítették (kis tojáslikőr-történelem itt). Mi is választhatunk, kinek melyik ízlik jobban. Én a rum mellett tettem le a voksomat, mivel a whiskey szagát nagyon nem szeretem, de biztos van, akinek pont az adja meg azt a kis pluszt, amitől számára igazán finom lesz a likőr.
Ha nem szeretnénk magas alkoholtartalmú italt, akkor már a főzés elején hozzáadhatjuk az alkoholt a likőrhöz, így az íz megmarad, az alkohol mennyisége pedig csökken. De ki is hagyhatjuk teljesen, így már gyerekek is fogyaszthatják.
Édesség
Édesítés terén sincsenek kőbe vésett szabályok: én eritritet használtam, de mehet bele xilit is, vagy bármilyen más édesítő. Ez az alapverzió nem hivalkodóan édes, úgyhogy a főzés befejeztével érdemes kóstolgatni, hiszen a végén is tudunk még “állítani” az ízeken.
Magtej automata nélkül
Ha (még) nincs magtej-készítő géped és nem szeretnél a házi magtej készítésével bajlódni, akkor sem kell lemondanod erről a receptről. Több ötletem is van ennek az áthidalására, bár ezekhez kell némi türelem és kísérletezési kedv is, mivel pontos számokat és mennyiségeket nem tudok mondani. A tippjeim a következők:
- összedarálhatod a receptben felsorolt hozzávalókat, majd felforralhatod, végül leszűrheted a masszát
- a bolti mandula- vagy mogyorótejet dúsíthatod kb. 100 gramm, (legalább 6 órán át) áztatott mandulával úgy, hogy ezeket egy turmix- vagy aprítógép segítségével elkevered, majd a kész masszát felforralod és ízesíted a receptben leírt hozzávalókkal
- kókusztejszínnel is dúsíthatod a tejeket, ebben az esetben darálni sem kell, viszont az ízek kicsit máshogy alakulnak
- kicsit macerásabb (és cukrosabb) angol recept itt, amiből lehet inspirálódni, illetve pontos mennyiségeket nézni
Szénhidrátok
Mivel a mandula- és törökmogyorótej szénhidrátjait, illetve az eritritet a 160 grammos szénhidrátdiétában nem kell számolni, ezért könnyű dolgunk van, csak az általunk használt alkoholtól függ, hogy végül mennyi lesz egy liter tojásmentes tojáslikőr szénhidráttartalma. Ha rumot teszünk a likőrbe, akkor jól járunk, mivel a legtöbb fajta nem tartalmaz szénhidrátot, de a biztonság kedvéért leellenőrizhetjük a címkéjét is. Ha a whiskey-re esett a választásunk, akkor 0,1 grammal kellene számolnunk 100 grammonként – tehát szerintem ettől is eltekinthetünk, de ez már csak az én szubjektív véleményem. Viszont ami biztos: ezek az égetett szeszek csökkentik a vércukorszintet, ezért csak étkezés mellett ajánlott a fogyasztásuk. A folyadék pótlásáról se feledkezzünk meg, minden pohár alkoholos ital után igyunk legalább egy pohár vizet is.
A tojásmentes tojáslikőr alkoholmentes verziója természetesen nem számolós az IR-diétában.
Tojásmentes tojáslikőr: a recept
Most pedig jöhet a recept, amit bátran variálhattok. Az egyik barátnőm például úgy turbózta fel a likőrt, hogy tett hozzá még egy kis cukormentes kakaóport, állítása szerint az eredmény így teljesen olyan, mint a csokilikőr. Kísérletezésre fel! 😉
- 30 g kókuszreszelék
- 100 g mandula
- 70 g törökmogyoró
- 1,5 l víz
- 1 csipet só
- 5 ek eritrit
- 2 ek olaj
- 0,5 vaníliarúd kikapart magjai vagy vanília esszencia
- 1 csapott tk szerecsendió
- 1 csapott kk kurkuma a színe miatt - elhagyható
- 200 ml rum vagy whiskey
-
Melegítsük elő a sütőt 150 fokra.
-
A kókuszt, mandulát és törökmogyorót öntsük egy sütőpapírra, pirítsuk meg, kb 5-6 perc alatt kész is lehet. Folyamatosan figyeljük őket, nehogy megégjenek.
-
Hagyjuk kicsit hűlni, addig megtölthetjük a magtej automatánkat: az alkoholt kivéve minden hozzávaló mehet bele. Végül a langyos magokat és kókuszt is beletehetjük, indítsuk el a magtej-készítő programot.
-
Ha elkészült a tej, szűrjük le (hacsak nem szeretnénk nagyon sűrű likőrt), majd adjuk hozzá a rumot.
-
Keverjük el, kóstoljuk meg, hogy elég fűszeres-e, majd töltsük tiszta üvegekbe.
-
Hűtve tároljuk.
Ha még nem tettétek meg, kövessetek minket Facebookon is, ahol nemcsak az itt megjelenő bejegyzéseket tesszük közzé, de általatok küldött képeket, vicces kulisszatitkokat, más oldalakon talált hasznos és szórakoztató írásokat, recepteket és tippeket is!
Kapcsolódó bejegyzések
Megosztás:
- Facebookon való megosztáshoz kattintás ide.(Új ablakban nyílik meg)
- Kattints ide a Twitter-en való megosztáshoz(Új ablakban nyílik meg)
- Kattints ide a Reddit-en való megosztáshoz(Új ablakban nyílik meg)
- Megosztás a Google plusszon(Új ablakban nyílik meg)
- Kattintson ide, hogy megoszthassa a Pinterest-en(Új ablakban nyílik meg)